uygun tеknolojі. Ve göremiyorsanız göze zarar

admin

Administrator
Staff member
Bu çok güzel bir soru. Çünkü insanlar bu konuda çok yanlış bilgilerle bilgilere sahipler. Ben bunu hep suyun aktığı seviyenin böbrek olduğuna benzeterek anlatmaya gayret ediyorum. Diyelim ki böyle bir ev üyeniz var ve kenarda duran bir savundunuz var. Bu sabun evredeki suyun akışına hiçbir zarar vermeyeceği den dolayı hastanın bunu hissetmesi mümkün değildir. Yani bir taşımız varsa ve idrar yolunda herhangi bir tıkama fonksiyonu görmüyorsa. Hasta bunu anlamaz. Sözgelişi şu taş burada. Bunların hepsi böbrek taşları.

Kocaman bir taş böbreğin içinde böyle bir yapının olduğunu düşünür. Fakat kocaman bir futbol topunun evlenin kenarda durması gibidir. Yolu çıkamadığı sürece hastada herhangi bir bulgu, şikayet olmaz. Oysa şu taş. İdrar yoluna düşer, yani sabun kaydı, e-vize düştü ve orayı tıkadı.

Büyüklü küçüklü önemli değil önemli olan idrar yollarını takalım.

Çıkamaması tıkadığı andan itibaren bizim musluktan da bol miktarda su geliyorsa şayet artık evlere su dolmaya başlar. Evlerden taşar. Fakat böbrek kapalı bir sistem olduğu için taşıması mümkün değil. Mecburen bir gerginlik ve şişkinlik oluşturur. Vücutta bu gerginliği ve şişkinliği bertaraf etmek için kasılmalar gösterir ki önünü açmak için. Biz nasıl böyle pompa ile evi yapıyoruz? Basınç oluşturup önündeki atmaya çalışıyoruz. Vücut da yola düşmüş olan taşı atmaya gayret eder.

Onun gayreti kaslarının kasılıp içinde basınç yükselmesiyle ortaya çıkar. Ne tür belirtiler çok şiddetli ağrı yapar? Kramp ağrısı gibidir. Bir çeşit kas kası. Fenercell böbreklerin bulunduğu yerler. Bel kemiğinin sağlı sollu iki taraftarıdır. Karının dışında, arkasında ve sırta yakın bölümlerde işte buradan başlamak kaydıyla kaslara doğru vuran gelip geçer. Dakikalar süren ve sonra bir rahatlama çekip kasılma nın da bir gücü vardır ve bir gevşemesi vardır. Bu şekilde gelip giden ki kolik tarzı ağrı denir. Tıbbi bir terimdir bu da bu tür ağrılar çok şiddetli olur. O kadar şiddetli olur ki hasta baygınlık dahi geçirebilir. Ağrının pik yaptığı seviyeler ani eşlik eder.

Başka bulgular var mıdır? Genelde bu tür problemlerden bazen mide bulantısı olabilir. 30 olur.

Başta mide bulantısı, kusma, çok şiddetli bel bölgesindeki kenarlardan ağrılar, idrarda yanma sızlamaz, sık sık idrara çıkma ve çok tipik olarak idrarda kanama idrar yolundan şöyle bir taşğın aşağı doğru inmekte olduğu düşünülür. Tabii ki çizecek oraları da ve onların yarattığı kanamayı da biz idrarda görürüz. Çok az olursa et kat'ı suyu şeklinde görürüz. Eti yıkadığını zaman ortaya çıkan pembemsi su gibi bir renkte olur, idrar olmaz, çok koyu olabilir. Bayağı kırmızı bildiğimiz kalp şeklinde da gelebilir.

Kilis guruplara nedir? Az önce konuşmanızda zaten örneklem biriyken az su içen bir kişiden bahsettiniz. Az su içmek taş oluşumu açısından bir risk faktörü. Çok başka. Kimlerde görülüyor ya da hangi faktörlere bağlı olarak taş oluşumu artıyor?
 
Top