İlçesine Bağlı elek Beldesinde Düzenledi

admin

Administrator
Staff member
Şimdi bizi dinleyenler hiç fark etmedikleri bir şey vardır. Biz hasta günde 10 bin kere göz kırpıyor. Günde 10 bin defa göz kırdığımız belki de benden duyana kadar hiç fark etmemişlerdir. Ama biz aslında günde 10 bin kez kornea mızın yüzeyini göz kapakları hızlı satıyoruz. Hiç farkına varamıyoruz. Eğer bunun farkına varmaya başladıysa. Ya benim aslında göz yüzeyinde göz kapağı Türkü'nü bir sorun var, batıyor herhalde uykumu alamadım, azcık da kaşınıyor demeye başladı varsa. Evet orada bir göz yaşı sorunu var. Göz kuruluğu sorunu var demektir.

Aslında çoğu kişi bu problemleri yaşıyor olabilir. Biraz sonra sıklığını da soracağım ama kurutmadan önemi nedir? Şimdi çoğu kişinin bu sorunu yaşamasına rağmen bir doktora başvurmadığını biliyoruz. Böyle bir durumda ne tür sorunlar ilerde ortaya çıkabilir?

Şimdi kuru gözün birçok sebebinin sonucu olduğunu söyledim. Ama en büyük bir bölümü aslında yaşam kalitesini bozar. Yaşam konforunu bozar. Çok büyük bölümü görmeyi bozmaktan çok göz kırpma, istin eziyet haline gelmesi, uykunuzu yeterince uyumuş olduğunuz halde alamamıştık hissi bir türlü rahat edemeyen göz kırpma hareketi bu konforu bozuyor. Bazı insanlar bunun normal bir yaşamın normal bir sonucu zannediyorlar. Yorulmak gibi ama bizim aslında göz kafamızı kırdığımız da haberimiz olmaması gerekiyor. Doğalı bu. Çoğunluğu yaşam kalitesi bozukluğu ile ilgili. Biraz kızarıklık, biraz yanma, biraz batma böyle ama çok az bir kısmı da kuru göz hastalığının gerçekten çok ciddi gözyaşı eksikliği. Ciddi olarak görme azlığı, gözde yaraların oluşması ve o yaraların iyileşen memesi çok çok daha nadir olarak görme kaybına kadar da götürebilir.

Görme. Peki kuru göz gelişen hastalarda daha sonra eğer ilerde bir görme kaybı gelişmişse kornea nakline bile ihtiyaç duyulabilir.

Arzlarda bunun için böyle korkutmayı alamama, insanların pek az bir bölümünde çok ciddi görme azlığı olur ve görme azlığının yaptığı yaralar kötü iyileşmesi, bulanık iyileşmesi, kornea nakli bile gerekebilir ki kornea nakli de o grupta yeni kornea yanında ıslak olamayacağı için zor bir kornea nakli liras.

Biraz sonra risk faktörlerine geleceğiz ancak yaygınlığını öğrenmek istiyorum. Çünkü şöyle bir dost ahbap sohbetine baktığımızda bu saydığınız gözde batma, yanma, göz kapağını kaparken rahatsızlık hissi gibi belirtilerin çoğu kişide olduğunu görüyoruz. Peki bunu rakamsal olarak karşılığı nedir? Kadınlarda mı, erkeklerde mi görülür? Kaç yaşlarındaki kişilerin daha çok sağlığını tehdit eder?

Göz kuruluğu yaş grubuna göre cevaplayalım isterseniz. Bizim çok genç yaş dediğimiz, aslında hiçbir şeyin sağlık yönünden eksik olmadığını düşündüğümüz çağda maalesef neredeyse her 10 çocuğunuzdan bir tanesinde bu yakınmalar var. Çünkü biz artık bilgisayar ekranı karşısında çok zaman geçiren bir toplum olduk. Televizyon ekranından daha bile çok izliyoruz ve çok da dikkatle izliyoruz. Şu anda bir bilgisayar ekranına bakan arkadaşımız, bir kardeşimiz bizim dakikada 12 kez kırmamız gereken göz kırpma sayısını farkında olmadan dakikada beş kere yapıyor. Biraz daha uzun seyrediyor. Aman dikkat yok diye. Çünkü kağıttan okuma alışkanlığımız gitti. Asla yanıp sönen bir ekran olan ekranlardan okuyoruz. Bu da dikkatli bakmayı gerektiriyor. Araç kullanma çok yaygın. Şimdi bilgisayar kullanım çağında. Kiler'in her on kişiden bir tanesinde bu Yakında'nın var olduğuna eminim. Biz çok görüyoruz. Biraz daha büyük yaş gruplarında en çok kadınlar da tabii daha fazla. Özellikle menopoz sonrasında daha da yaygınlaşıyor. Hormonların eksikliğinin de bunda katkısı var. Ama 65 yaş üstünde ortalama yüzde 15'i yani her 6 7 kişiden bir tanesinin bu yakınmaları var. Büyük bir kısmında gençlerdeki sebebi başkaydı. Yaşlandık sebebi başkaydı.
 
Top